מדרגות תמיכה, תשורות, מתנות או תמורות בקמפיין גיוס המונים

מה זה מדרגות תמיכה? תשורות? מתנות? תמורות? ומה ההבדל בניהם? כמה זה משפיע על קמפיין גיוס המונים? מה כדאי להציע ואיך עושים את זה נכון? המדריך המלא באדיבות אתר גיוסים לקהילה


מאמר זה מתייחס לקמפיינים של גיוס המונים לגיוס תרומות ללא מטרות רווח למיזמים קהילתיים, עמותות או תרומות לנושאים חברתיים בלבד. אם הקמפיין שלכם הוא מסחרי מומלץ שתקראו גם את המאמר מתנות ותשורות בקמפיין מימון המונים.

 

מדרגות תמיכה, תשורות, מתנות או תמורות בקמפיין גיוס המונים

לפני שנכנס להבדלים בין המושגים ומשמעותם, נבהיר נקודה חשובה: אחד ממרכיבי ההצלחה בגיוס כספים באמצעות קמפיין גיוס המונים הוא מדרגות התמיכה.

ניקח לדוגמא עמותה שרוצה לגייס תרומות עבור קניית ציוד חזרה לבית הספר לילדים נזקקים. 

אם ״רק״ נבקש תרומה או תמיכה אבל נשאיר את אופציית התרומה ״פתוחה״ ולא מוגדרת בסכום, סביר להניח שלגולש לא יהיה לא ממש היכולת לנחש כמה אנו מבקשים ממנו תרומה. או אז אנחנו מכניסים אותו לדילמה כמה לתרום וברגע אנו עלולים להפסיד אותו.
מצד אחד יחשוב התורם כמה הם מצפים שאני יתרום 500 שקל או אולי 1,000 שקלים, זה גדול עליי. מצד שני אם אתרום ״רק״ 50 שקל או 100 שקל או אפילו 200 מה זה כבר יעזור לפרוייקט כזה גדול, הרי כולם יודעים שציוד לבית הספר עולה הרבה כסף.
ברגע זה יש מצב שהדילמה תגרום לתורם שהוא ימנע לתרום והפסדנו אותנו לגמרי.

לעומת זאת ברגע שהתורם רואה סכומים מוגדרים מראש ע״י בעל הקמפיין, הוא מבין מה מצפים ממנו ובהתאם ליכולות שלו הוא יתרום. הסכומים המוגדרים תפקידם לכוון את הגולש למסגרת שאנחנו רוצים שיהיה שם

ראו תמונת מסך, העמותה הציגה בקמפיין שעלות כל ערכה חזרה לבית הספר היא 250 שקל, וזהו האופציה הראשונה שמוצגת לתורם (ולכאן העמותה מכוונת את התורם) לאחר מכן יש כמובן אופציה לסכומים קטנים או גדולים יותר או סכום חופשי לבחירת הגולש. מכאן כבר כל גולש יבחר ברצון או ביכולת שלו, אבל עדיין הכל בתוך המסגרת שהעמותה הגדירה לו מראש. 

מדרגות תמיכה בקמפיין גיוס המוניםנקודה נוספת שניתן ללמוד מקמפיין זה, הוא ההסבר לתורם מה הכסף שלו ייעשה. כלומר לא רק שאנחנו מכוונים אותו לסכום אלא גם מסבירים לו שבעזרת ה250 שקל שיתרום, עוד ילד יקבל תיק חזרה לבית הספר.
כך שאם התורם נכנס לאתר בדעה לתרום פחות מ250 ברגע שהוא רואה ומבין שבסכום הזה עוד ילד יזכה בתיק, סביר להניח שהוא כן יעשה את המאמץ להגדיל את התרומה שלו ואכן לתרום את ה250 שקל אפילו שנכנס לאתר על-דעת לתרום סכום נמוך מכך. 

כל זה לא היה קורה אילו לא היו מדרגות תרומה מוגדרות מראש על-ידי בעל הקמפיין.

חשוב לציין שגם בקמפיין של איסוף תרומות לכל מיזם קהילתי או חברתי חובה להעלות מדרגות תמיכה בכדי לכוון את הגולשים לסכומים. גם אם לא ניתן הסבר מה התרומה שווה.

גובה מדרגות התמיכה המומלצת

ובכן, אין נוסחת פלא שכך ניתן לנהוג ולא לסתות ימין או שמאל.  

תשורות, מתנות או תמורות

בחיי היום יום, אנשים אוהבים לקבל תמורות ומתנות. אבל מה קורה כשמדובר במשהו שנעשה מהלב או מתוך רחמים ורצון לסייע לנזקק או חלש? 
יש שאומרים קמפיינים שנותנים מתנות זוכות להצלחה גדולה יותר. יכול להיות. ראינו קמפיינים עם הצלחות אדירות בלי שום תמורה גשמית מלבד התודה והתחושה הטובה שעשית משהו טוב. וראינו גם קמפיינים עם מתנות רבות שלא צלחו. אז להגיד שקמפיין יצליח או לא בגלל מתנות, בטח שלא ניתן להגדיר זאת. 

ומה בכל זאת ניתן לתת בתמורה או במתנה בקמפיין של איסוף תרומות? 

פרויקטים של גיוס המונים מול פרויקטים של מימון המונים

 

תשורות מתנות תמורות

 

(איך מעלים באתר גיוסים מדרגות תמיכה, ראו צילום מסך והסבר בהמשך)

המאמר המלא מפורסם בספר ״המדריך המעשי לגיוס המונים״ בהוצאת גיוסים לקהילה